Art Fraction Foundation

Home » Art Fraction Foundation

 

Jesteśmy przekonani, o tym, że nieskrępowany dostęp do sztuki jest prawem każdego dziecka, a małe dzieci są tak samo ważne jak duże dzieci czy dorośli. W Art Fraction Foundation promujemy idee Światowej Organizacji Zdrowia, że jedną z dróg do prawidłowego rozwoju dziecka jest zapewnienie jemu i jego najbliższym bezpiecznej przestrzeni kreacji i nieskrępowanej zabawy, która nie tylko przyczynia się do rozwoju w sensie fizycznym i mentalnym, ale przede wszystkim służy wzmacnianiu więzi między nim, a jego opiekunami.

Art Fraction Foundation powstała w 2010 roku i od samego początku rozwija się niezwykle dynamicznie w obszarze sztuki i kultury dla dzieci najmłodszych oraz projektów społecznie zaangażowanych.

Mamy czteroosobowy zespół do zadań specjalnych! Zdarzało nam się pracować razem, chociaż każde z nas znajdowało się w zupełnie innym miejscu na Ziemi. Od zawsze pracowaliśmy zdalnie, nawet zanim to było modne :). Festiwal realizowany z Tokio, premiera w Bergen, druk książki w Krakowie, konferencja w Kapsztadzie i objazd po Wielkopolsce ze spektaklami dla dzieci? Żaden problem!

Działamy na dużą skalę, gdy organizujemy  festiwale (w latach 2014-2021: SZTUKA SZUKA MALUCHA, od roku 2021 FESTIWAL NAJMŁODSZYCH) i całkiem oddolnie, gdy ze spektaklami dla małych dzieci zjawiamy się w np. Zakładzie Karnym czy ośrodku relokacyjnym. Działamy zespołowo – wspólnie pisząc i realizując projekty, i indywidualnie, gdy prezentujemy je na festiwalach całego świata. Działamy międzynarodowo, realizując projekty europejskie i bardzo lokalnie, gdy od 7 lat odwiedzamy małe wielkopolskie miejscowości. Zależy nam na tym, by być blisko dzieci, również tych najbardziej potrzebujących. Staramy się nasze działania dostosowywać do bieżącej sytuacji i odpowiadać na potrzeby dzieci, stawiając ich dobro i bezpieczeństwo w centrum swoich działań.  I co jest w tym wszystkim najważniejsze? To, że zawsze działamy razem.

Oto nasz zespół (od lewej): Paweł Gałkowski (prezes), Barbara Małecka, Alicja Morawska-Rubczak i Mateusz Okonek.

MAJ_7707.jpg

fot. Dawid Majewski

 

Skąd wziął się FESTIWAL NAJMŁODSZYCH? Jest on naturalną kontynuacją działań, które prowadziliśmy w ostatnich latach:

W 2014 roku, po czterech latach współpracy w ramach projektu SZTUKA SZUKA MALUCHA z jedną z naszych założycielek – Barbarą Małecką – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło nas do współorganizacji festiwalu, dzięki czemu stał się on Międzynarodowym Festiwalem Sztuki dla Najnajmłodszych SZTUKA SZUKA MALUCHA. Przez sześć lat pracowaliśmy razem, tworząc to unikatowe wydarzenie. Od 2019 roku jesteśmy partnerem Teatru Animacji w realizacji projektu „Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years”, realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa. Projekt w całosci skupiony jest na sztuce dla dzieci poniżej 5 roku życia. Ostatnią realizacją projektową jest koprodukcja Teatru i AFF pt. O czym szepcze las w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak.

Chcąc najpełniej wykorzystać potencjał tej współpracy, stworzyliśmy w 2021 – wspólnie z partnerami – FESTIWAL NAJMŁODSZYCH.

Oprócz organizacji wydarzeń, zajmujemy się także realizacją spektakli dla najnajmłodszych. Nasz fundacyjny team – Alicja Morawska-Rubczak (reżyserka) i Barbara Małecka (scenografka), tworzy spektakle w różnych miejscach Polski i świata – zawsze organizacyjnie i administracyjnie wspierany przez pozostałych członków zespołu.

Szczególnie cieszy nas współpraca międzynarodowa. W Norwegii, wspólnie z Open Window Theatre zrealizowaliśmy dwa spektakle dla najnajmłodszych współprodukowane przez Teatr Narodowy w Bergen. Do Japonii zostaliśmy zaproszeni przez JIENKYO, by wspólnie tworzyć spektakl KUUKI – jedną z pierwszych w Japonii międzynarodowych koprodukcji dla najmłodszych dzieci.

Mamy ogromną przyjemność współpracować z artystami, instytucjami kultury i organizacjami z całej Polski i wielu krajów świata (m.in. Włoch, Japonii, Niemiec, Słowenii, Dani, Belgi, Francji), których doświadczenie jest dla nas inspiracją i wsparciem w drodze do tworzenia wartościowych propozycji artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.

Każdego roku do realizacji rozmaitych projektów zapraszamy grono fantastycznych ludzi, dzięki którym możemy działać lepiej i sprawniej.

Ostatnie lata – mimo niezwykle trudnych warunków – były dla nas przełomowe i wyznaczyły nam nowe pola, kierunki oraz priorytety działań. 

Od początku kwietnia pracujemy w większym, międzynarodowym gronie, realizując wspólnie z Teatrem Animacji projekt dla Gości z Ukrainy. Do naszego zespołu dołączyła grupa fantastycznych osób z Ukrainy i Białorusi, działających w obszarze sztuki dla dzieci.

Zapraszamy do odwiedzania naszego Facebooka i strony.

https://www.facebook.com/ArtFraction

https://www.artfractionfoundation.org/